Milánosz

  Performalita produkčně zaštiťuje vokální kvartet zpívající technikou “bílého zpěvu” folklór východní Evropy.

…lze bez nadsázky říci, že jde o nejlepší provedení ukrajinských lidových písní u nás.” (R. L. Kindlerová: Sborník Národního muzea v Praze)

Vokální kvartet byl založen v roce 2011 a v současném složení působí od roku 2017. Podnětem pro vznik kapely byla práce ukrajinského etnomuzikologa a zpěváka Jurije Pastušenka, který dodnes sbírá
lidové písně na ukrajinském venkově. Jurij Pastušenko pro česko-slovenské interprety kapely Milánosz písně vybírá a učí je interpretovat je tak, jak je v dané oblasti dosud zpívají lidoví zpěváci. Vedle ukrajinského hudebního folkloru, který tvoří gro repertoáru kapely, se zpěváci věnují také písním běloruským, ruským, polským, slovenským a také písním z Balkánu (makedonským, srbským, chorvatským, bulharským…).
 


V roce 2021 byla tato kapela v rámci projektu Workshop a koncert tradiční hudby východní Evropy v Německu vyslána do Drážďan, kde tito zkušení zpěváci vedli třídenní workshop pro německé účastníky a zároveň prezentovali svou práci v rámci koncertu pro místní publikum.

WORKSHOP: 08.-10.10.2021

KONCERT: 10.10.2021

Místo: Kukulida, Drážďany, Německo 
Český koordinátor: Dana Račková (Performalita)
Německý koordinátor: Jakoba Schönbrodt-Rühl (Kukulida)

Finanční podpora projektu:

Spolupráce: Kukulida

Projekt byl součástí programu iPortunus

Projekt organizován: